Årets Hopper

Årets Hopper

 

Årets 3 års hoppe 2017

Årets hopper udnævnes ved årets eliteskue. Herunder er en oversigt over bedste 2års -, 3års- og ældre hoppe

 

Taf Sponsorer

Årets bedste 3 års hoppe

og modtager af Helge Møller’s vandrepokal, som er en sølvskål – indstiftet 1985 af Murermester Helge Møller, Give.

 

Årstal

Havn og (far-morfar)

Avler

2017

Eflora (Swartzgold -Hohenstein)

Erik Jørgensen, Herfølge.

2016

Kassandra Carmen ( Hibiskus - Tuareg)

Stutteri Carmen

v/Leise Pedersen og Bjarne Bredahl

2015

Halle Berry (Aston Martin - Summertime)

Lone Andersen og Johnny N Sørensen, Haslev

2014

Ilaya"G" (Aston Martin-Silvermoon)

Trine Gitz, 4200 Slagelse.

2013

Opera (E.H. Sixtus - E.H. Müchhausen)

Kim Martin Bang 8560 Kolind

2012

Prize Firfod (Iznogood Firfod - Pidroneur)

Morten Plenborg Stutteri Firfod 4990 Sakskøbing

2011

Helouis von Hestebjerggård (E.H. Gribaldi - E.H. Michelangelo)

Hestebjerggaard v/Mette Hansen

4242 Boeslunde

2010

Kampala (E.H. Hibiskus - E.H. Tuareg)

Nicole Ahlefeldt-Laurvig-Lehn, 24955 Harrislee. DEU

2009

Ibi "G" (Godot - Silvermoon)

Trine Cecilie Gitz 4532 Gislinge

2008

Papaya VIII (E.H. Connery - E.H. Schwadroneur)

Helle Sønderby Christensen

4683 Rønnede

2007

Diva (Don Juan - Handstreich)

Henry Sahl, 6920 Videbæk

2006

Erentia (E.H. Hohenstein - E.H. Schwadroneur)

Erik Jørgensen, 4681 Herfølge

2005

Polka (E.H. Connery - E.H. Schwadroneur)

Kaj Olesen, 4895 Errindlev

2004

Elta (Kaiser Wilhelm - E.H. Schwadroneur)

Erik Jørgensen, 4681 Herfølge

2003

Kaprice (Schwadroneur-Camelot)

Peter Christensen, 4900 Nakskov

2002

Belle Amie von C (E.H. Gribaldi - Zenturio)

Stutteri Conradineslyst, v/Grete Aagaard, 4291 Ruds-Vedby

2001

Evita (Schwadroneur-Cannon rov xx)

Herdis og Bjarne Nørgård,Skals

2000

Tamara (Schwadroneur-Pardon go)

Peter Christensen, 4900 Nakskov

1999

Schallet von -(Michelangelo-Arogno)

Grete Aagaard, Ruds Vedby

1998

Imperial af Høgebjerggård(Schwadroneur- Vincent)

Bent A. Nielsen, Augustenborg

1997

Plaisir HTPR 9737-(Schwadroneur- Elfenprinz)

Maj-Lis & Ib T. Rasmussen, Væggerløse

1996

Tara-(155 Tesis 65-Almanach I)

Stutteriet Fuglebækgaard, Fårvang

1995

Patricia II (Camelot-Schwadroneur)

Peter Hansen, Errindlev.

1994

Risgårds Coquet-(Mago xx- Henkel)

Anna & Flemming Løber, Herning

1993

Idona-(Schwadroneur- Donauwind)

Chr. Bech Nielsen, Rødding

1992

Karami ”R”(Schwadroneur-Matcho AA)

Lene Jespersen

1991

Petunia 5-(Maerchenprinz-Akcjonariusz)

Gunnar Strømgaard, Holstebro

1990

Clairchen-(Maerchenprinz-Ibikus)

Jørgen Stiegel Hansen, Kettinge

1989

Pricilla-(Roots xx-Indian Grodust ox

Mogens Østergaard Nielsen, Barrit

1988

Anna Ilona-(Flaneur-Apollonius xx)

Inge & Niels Holm-Nielsen, Ålbæk

1987

Briksbøl Rosik –(Chopstik-Etymolog)

Jens S. Christensen, Esbjerg

1986

Heva -(Arsenal-Blinker)

Gunnar Pedersen, Farsø

1985

Casette–(Arsenal –Bergsturm)

Inge & Niels Holm-Nielsen-9982 Ålbæk

Få dit OK kort her - OK giver 6øre til TAF for hver liter du tanker

Tas sponsorer

Nyhedbrev

Tilmeld dig til Trakehneravlsforbundets nyhedsbrev

Klik her

Følg os på Facabook

 

 

Årets bedste 2 års hoppe

Årstal

Navn og (Far og morfar)

Avler

2016

Happy Hour Selsø ( Schwarzgold - Kancún)

Stutteri Selsø

v/Camilla Qvistgaard og Janus Haubroe

2015

Salza (Friedensfürst- Caprimond)

Dorthe Sørensen, 4750 Lundby

2014

La Kayla ( Preussenwind/Buddenborck)

Kaj Olesen, Errindlev

2013

Ilaya"G" (Aston Martin - Silvermoon)

Trine Gitz, Slagelse.

2012

Hacúna Selsø (Kancun - E.H. Sixtus)

Stutteri Selsø, 4050 Skibby

2011

Kaiserinden af Løvegaard (Hertug - Silvermoon)

Rikke Lenskjold, 8654 Bryrup.

2010

Kiwi Uniq (E.H. Gribaldi - E.H. Herzzauber)

Leif B. og Hanne D. Jensen 5462 Morud

2009

Ibsy Bibsy "G" (E.H. Connery - Silvermoon)

Trine Cecilie Gitz 4532 Gislinge.

2008

Honeygirl (E.H.Sixtus - Tivano)

Stutteri Selsø v/Fam. Haubroe, 4050 Skibby.

2007

Primadonna (E.H. Connery - E.H. Gribaldi)

Kaj Olesen , 4895 Errindlev

Årets bedste ældre hoppe

Årstal

Navn (Far og Morfar)

Avler

2016

Emperia ( Connery - Hohenstein )

Erik Jørgensen, 4681 Herfølge

2015

Mercedes (Parlør - Münchausen)

Helle Christensen og Steffen Madsen, 4683 Rønnede

2014

Koket Sct. Olav ( Connery - Hohenstein )

Bente & Jørgen Retoft, Skibby

2013

Eclair ( Imperio - Hertug)

Bjarne Nørgård, Lemming

2012

 

 

2011

 

 

2010

 

 

2009

 

 

 

Sekretariat

 

 

Pia Prom

Nordfeldvej 52B

4780 Stege

 

Tlf: 55813290

pia@trakehner.dk