Årets Hopper

Årets Hopper


Årets 3 års hoppe 2018

Årets hopper udnævnes ved årets eliteskue. Herunder er en oversigt over bedste 2års -, 3års- og ældre hoppe


Taf Sponsorer

Årets bedste 3 års hoppe

og modtager af Helge Møller’s vandrepokal, som er en sølvskål – indstiftet 1985 af Murermester Helge Møller, Give.


Årstal

Navn og (far-morfar)

Avler

2019

Kaj Olesen, 4895 Errindlev

2018

Bente Retoft, Skuldelev

2017

Erik Jørgensen, Herfølge.

2016

Stutteri Carmen

v/Leise Pedersen og Bjarne Bredahl

2015

Lone Andersen og Johnny N Sørensen, Haslev

2014

Trine Gitz, 4200 Slagelse.

2013

Kim Martin Bang   8560 Kolind

2012

Morten Plenborg Stutteri Firfod 4990 Sakskøbing

2011

Hestebjerggaard v/Mette Hansen

4242 Boeslunde

2010

Nicole Ahlefeldt-Laurvig-Lehn, 24955 Harrislee. DEU

2009

Trine Cecilie Gitz  4532 Gislinge

2008

Helle Sønderby Christensen

4683 Rønnede

2007

Henry Sahl, 6920 Videbæk

2006

Erik Jørgensen, 4681 Herfølge

2005

Kaj Olesen, 4895 Errindlev

2004

Erik Jørgensen, 4681 Herfølge

2003

Peter Christensen, 4900 Nakskov

2002

Stutteri Conradineslyst, v/Grete Aagaard, 4291 Ruds-Vedby

2001

Herdis og Bjarne Nørgård,Skals

2000

Peter Christensen, 4900 Nakskov

1999

Grete Aagaard, Ruds Vedby

1998

Imperial af Høgebjerggård(Schwadroneur- Vincent)

Bent A. Nielsen, Augustenborg

1997

Plaisir HTPR 9737-(Schwadroneur- Elfenprinz)

Maj-Lis & Ib T. Rasmussen, Væggerløse

1996

Tara-(155 Tesis 65-Almanach I)

Stutteriet Fuglebækgaard, Fårvang

1995

Patricia II  (Camelot-Schwadroneur)

Peter Hansen, Errindlev.

1994

Risgårds Coquet-(Mago xx- Henkel)

Anna & Flemming Løber, Herning

1993

Idona-(Schwadroneur- Donauwind)

Chr. Bech Nielsen, Rødding

1992

Karami ”R”(Schwadroneur-Matcho AA)

Lene Jespersen

1991

Petunia 5-(Maerchenprinz-Akcjonariusz)

Gunnar Strømgaard, Holstebro

1990

Clairchen-(Maerchenprinz-Ibikus)

Jørgen Stiegel Hansen, Kettinge

1989

Pricilla-(Roots xx-Indian Grodust ox

Mogens Østergaard Nielsen, Barrit

1988

Anna Ilona-(Flaneur-Apollonius xx)

Inge & Niels Holm-Nielsen, Ålbæk

1987

Briksbøl Rosik –(Chopstik-Etymolog)

Jens S. Christensen, Esbjerg

1986

Heva -(Arsenal-Blinker)

Gunnar Pedersen, Farsø

1985

Casette–(Arsenal –Bergsturm)

Inge & Niels Holm-Nielsen-9982 Ålbæk


Årets bedste 2 års hoppe

Årstal

Navn og (Far og morfar)

Avler

2019

Gaya Selsø (Schwarzgold-Imhotep)

Stutteri Selsø

v/Camilla Qvistgaard og Janus Haubroe

2018

Lollipop (Millinnium - Preussenwind)

Kaj Olesen, Errindlev

2017

Madeira G (Hohenstein/Connery)

Barbara Güngerich, Græsted

2016

Happy Hour Selsø ( Schwarzgold - Kancún)

Stutteri Selsø

v/Camilla Qvistgaard og Janus Haubroe

2015

Salza (Friedensfürst- Caprimond)

Dorthe Sørensen, 4750 Lundby

2014

La Kayla ( Preussenwind/Buddenborck)

Kaj Olesen, Errindlev

2013

Ilaya"G"  (Aston Martin - Silvermoon)

Trine Gitz, Slagelse.

2012

Hacúna Selsø (Kancun - E.H. Sixtus)

Stutteri Selsø, 4050 Skibby

2011

Kaiserinden af Løvegaard (Hertug - Silvermoon)

Rikke Lenskjold, 8654 Bryrup.

2010

Kiwi Uniq (E.H. Gribaldi - E.H. Herzzauber)

Leif B. og Hanne D. Jensen  5462 Morud

2009

Ibsy Bibsy "G" (E.H. Connery - Silvermoon)

Trine Cecilie Gitz  4532 Gislinge.

2008

Honeygirl (E.H.Sixtus - Tivano)

Stutteri Selsø v/Fam. Haubroe, 4050 Skibby.

2007

Primadonna (E.H. Connery - E.H. Gribaldi)

Kaj Olesen , 4895 Errindlev

Årets bedste ældre hoppe

Årstal

Navn (Far og Morfar)

Avler 

2019

Morning Star ( Aston Martin- Koh-I-Noor

Bolette og Frank Emde, Borup

2018

Vogue De La Vie (Herbstkönig-Hohenstein)

Rositta Larsen

2017

Khedira HT 1717 (Aston Martin /Schampus)

Anne Bonde Andersen, Nørre Alslev

2016

Emperia ( Connery - Hohenstein )

Erik Jørgensen, 4681 Herfølge 

2015

Mercedes  (Parlør - Münchausen)

Helle Christensen og Steffen Madsen, 4683 Rønnede

2014

Koket Sct. Olav ( Connery - Hohenstein )

Bente & Jørgen Retoft, Skibby 

2013

Eclair ( Imperio - Hertug)

Bjarne Nørgård, Lemming

2012



2011



2010



2009



Få dit OK kort her - OK giver 6øre til TAF for hver liter du tanker

Tas sponsorer

Nyhedbrev

Tilmeld dig til Trakehneravlsforbundets nyhedsbrev

Klik her

Følg os på Facabook



  Sekretariat



   Pia Prom

   Nordfeldvej 52B

   4780 Stege


   Tlf: 55813290

   pia@trakehner.dk