Årets føl

Årets føl



Årets bedste hingste- og hoppeføl udnævnes på eliteskuet, herunder en oversigt over Årets bedste hingste- og hoppeføl.

Årets bedste  hingsteføl 2020
Årets Bedste hoppeføl 2020

           Årets bedste Hingsteføl

År

Navn (far-morfar)

Avler

2020

Emei Solei ( Millennium - Hibiskus)

Stutteri Gadebjerg / Fam. Nissen

2019

Harry Selsø

Stutteri Selsø

2018

Timber Lake  ( Preussentanz- Prinz K3)

Anders Dahl

2017

High Light von Hestebjerggaard

Mette Hansen, Boeslunde

2016

Luxus Selsø (Schwarzgold - Kostolany)

Stutteri Selsø

2015

Bohemian Black (Millennium - Okavango)

Helle Kjær og Ebbe Bo Jørgensen, 9330 Dronninglund

2014

Hequna von Hestebjerggaard, e. Herakles/Kaiser Wilhelm

Mette Hansen, Boeslunde

2013

Preussentanz ( Herbstkönig - E.H. Gribaldi)

Kaj Olesen, 4895 Errindlev

2012

Exclusive (All Inclusive - E.H. Hohenstein)

Asger Lorentzen & Pia Gobert 4500 Nykøbing Sj.

2011

Sartre (Delikat - E.H. Hohenhstein)

Gudny Clausen & Ebbe Eide Andersen,4733 Tappernøje

2010

Lakaj (Preussen-Wind - E.H. Buddenbrock)

Kaj Olesen, 4895 Errindlev

2009

Hedalgo v. Hestebjerggård (E.H. Gribaldi - E.H. Michelangelo)

Mette Hansen, Boeslunde

2008

Imhotep of Highmoor (E.H. Gribaldi - E.H. Hohenstein)

Belinda Pedersen, 8840 Rødkærsbro

2007

Helenikos (Kanudos xx - Gomel ox)

Hans Andersen, 5474 Veflinge

2006

Pentagon af Nøddebogård (E.H. Gribaldi - E.H. Schwadroneur)

Maj-lis & Ib T. Rasmussen, 4873 Væggerløse

2005

Mitterand (Schampus - E.H. Münchhausen)

Steffen Madsen, 4840 Nr. Alslev

2004

Idostar (Kaiser Wilhelm - E.H. Schwadroneur)

Christian Bech Nielsen, 6630 Rødding


Årets bedste Hoppeføl


År

Navn (far-morfar)

Avler

2020

Halina (Millennium - Okavango)

Stutteri Gadebjerg

2019

Hekla  (Millinnium - Okavango )

Stutteri Gadebjerg

2018

Giselle Selsø (Schwarzgold - Imhotep)

Stutteri Selsø / Janus Haubro

2017

Mrs. Masai Mara

Steffen Madsen, Rønnede

2016

Lollipop (Millennium - Preussen-Wind)

Kaj Olesen.4895 Errindlev

2015

Hedusa von Hestebjerggaard (Herakles - Kaiser Wilhelm)

Mette Hansen, 4242 Boeslunde

2014

Primavera, e. Hancock/Connery

Per Jensen, 4672 Klippinge

2013

Kassandra Carmen (E.H. Hibiskus - E.H. Tuareg)

Stutteri Carmen v/Leise Rikke Pedersen, 3550 Slangerup.

2012

La Kayla (Preussen-Wind -  E.H. Buddenbrock)

Kaj Olesen.4895 Errindlev

2011

Inselfee Ravnkilde (Friedensfürst - E.H. Schwadroneur)

Stig Ravnkilde Erichsen,1803 Frederiksberg C

2010

Anna David (Imperio - E.H. Sixtus)

Lone Andersen & Johnny Sørensen,4690 Haslev

2009

Patina III (Zauberfürst - E.H. Gribaldi)

Kaj Olesen.4895 Errindlev

2008

Lagune Sjælstofte (E.H. Buddenbrock - Pidroneur)

Stutteri Sjælstofte v/ A. Olesen & S.Rasmussen

2007

Heroina v. Hestebjerggård (Kaiser Wilhelm - Ibikus)

Mette Hansen, 4242 Boeslunde

2006

Idola (Kaiser Wilhelm - E.H. Schwadroneur)

Christian Bech Nielsen, 6630 Rødding

2005

Herzlich Grønvang (Hertug - Antares)

Annette Lauridsen, 8740 Brædstrup

2004

Mrs. Malone (Mr. Playboy xx - E.H. Münchhausen)

Steffen Madsen, 4840 Nr. Alslev


TAF Sponsorer

TAS sponsorer

Nyhedbrev

Tilmeld dig til Trakehneravlsforbundets nyhedsbrev

Klik her

Følg os på Facebook



  Sekretariat



   Pia Prom

   Nordfeldvej 52B

   4780 Stege


   Tlf: 55813290

   pia@trakehner.dk